HISTORIA OSTATNICH 150 LAT - cz. 1

150 lat historii monetarnej w kilku zdaniach. Podczas czytania miej na uwadzę wyżej wymieniony siedmioetapowy proces.

Wiele osób nadal sądzi, że amerykańska waluta nadal jest tak samo wiarygodna jak złoto, a nie jest i to już od 1971 roku. W 1873 roku Niemcy przeszli na klasyczny złoty standard, czyli każda jednostka waluty jest podparta ekwiwalentną do niej ilością złota, które znajduje się w Ministerstwie Skarbu.

Tak samo też było wtedy w USA. 20$ banknot = złoto o wartości 20$. Idziesz z tym banknotem do banku, kładziesz go na ladę, gdyż jest on tylko pokwitowaniem, nie pieniądzem, prosisz o wypłacenie złota lub srebra i je dostajesz. Ta sytuacja obrazuje: banknot to waluta, złoto to pieniądz. Inaczej żaden rząd nie miałby powodu, aby przechowywać złoto w swoich skarbcach i drukować walutę, ktora była oparta na złocie.

Waluta dawała ludziom zaufanie, że w każdej chwili mogą ją wymienić na prawdziwy pieniądz. I to właśnie daje możliwość rządowi, aby rozpocząć ten PRZEKRĘT, gdzie mogą drukować więcej kwitów na złoto, niż jest złota w rzeczywistości. To stało się podczas I wojny światowej gdzie po jej zakończeniu żaden kombatant nie mógł pójść do banku, dać kasjerce dolary/funty/franki i wyjść ze złotym lub srebrnym kruszcem. Wtedy rządowcy uruchomili prasy drukarskie i zaczeli drukować jak szaleni.

W czasach międzywojennych wyskoczyli ze standardem złota, na którym waluty były opartę tylko częściowo na złocie. W USA przez FED (powstały w 1913 Bank Centralny Stanów Zjednoczonych), szedłeś do banku z banknotem o nominale 50$, a oni dawali Ci ilość złota w rzeczywistości wartą 20$. FED był 40% do przodu.

Aby jeszcze jaśniej to wytłumaczyć: za ilość złota w skarbcu wartą 20$, mogli wpuścić do obiegu 50$ w walucie. Podczas I wojny światowej Stany Zjednoczone zaangażowały się dopiero pod koniec wojny, więc ilość piechoty amerykańskiej na europejskiej ziemi była bardzo mała. Oczywiście wszyscy wiemy, że czas wojny to czas, w którym państwo z farmerów robi wojowników, z fabryk robiących tostery - fabryki produkujące karabiny maszynowe, fabryki tworzące samochody teraz są warsztatami dla czołgów. Gospodarka państwa zmienia się z konsumenckiej na wojenną i tak właśnie było w przypadku Europy podczas I wojny. Europa, która przestała produkować dobra konsumenckie, tylko machiny wojenne, nadal potrzebuje tych dóbr. Więc USA wysyłało te dobra na stary konynent w zamian za złoto.

Historia ostatnich 150 lat - część 2 >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty