SYSTEM ATEŃSKI

Ateńczycy mieli pierwszy działający system podatkowy oraz wolny rynek. To pozwoliło im dotrzeć na szczyt osiągnięć tamtejszych czasów. Ich dobrobyt pozwolił im na wykonanie niesamowitych dzieł sztuki oraz osiągnąć niebywałą jak na tamte czasy architekturę i inżynierię, którą świat zachwyca się nadal ponad 2500 lat później.

To był fantastyczny okres w historii ludzkości i gwiazda Aten świeciła bardzo intensywnie przez wiele lat. Tu więc rodzi pytanie - co poszło źle? Jak tak wyewoluowana społeczność i potężna cywilizacja to wszystko utraciła? Odpowiedź jest zawarta w tym samym wzorze, który wykończył późniejsze imperia i jest z nami obecny do dzisiaj. Jego motto to: "za dużo chciwości, za dużo wojny".

Początek końca wielkiej cywilizacji greckiej zaczął się podczas wojen peloponeskich ze Spartą, gdzie zaczęły się u nich pojawiać problemy finansowe. Po pierwsze utracili oni dostęp do swoich kopalni złota i srebra, po drugie płacili złotem i srebrem swoim żołnierzom, aby na piechotę pokonywali setki kilometrów, odkupując tym samym dobra lokalnej populacji.

W Atenach pojawiła się deflacja, gdyż wszystkie monety Ateńczyków szły poza miasto. Wtedy zaczeli "rozcieńczać" swoje monety, aby pokryć koszty wojny. Jeżeli weźmiemy 1000 złotych monet w podatkach, roztopimy je w wielkim piecu i dolejemy tam miedzi w proporcji 50% na 50%, to teraz mamy 2000 monet. Więc jeśli masz tylko 1000 monet, a wydasz ich 2000 robisz coś, co nazywa się pogłębianiem deficytu.

Upadek pierwszego imperium >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty