CENA ZŁOTA

Kurs złota z londyńskiej giełdy. Aktualne notowania kursu trojańskiej uncji złota online. Cena grama złota próby 999,99. Notowania metali szlachetnych online. Cena uncji złota na giełdzie wyrażona w dolarach i euro. Aktualny kurs złota online. Giełdowe ceny złotego kruszcu. Wykres notowań ciągłych i archiwalne dane historyczne.

Źródło: goldprice.org

Złoto było od wieków wykorzystane w historii jako pieniądz i stanowiło do niedawna względny standard waluty. Tym samym złoto było prawdziwym pieniądzem na przestrzeni tysiącleci. Rządy wiele europejskich krajów wdrożyło złote standardy w drugiej połowie XIX wieku, dopóki nie zostały one tymczasowo zawieszone po kryzysach finansowych związanych z I Wojną Światową. Po II Wojnie system z Bretton Woods powiązał dolar amerykański ze złotem w wysokości 35 USD za uncję trojańską. System istniał aż do 1971 roku, gdy to Stany Zjednoczone jednostronnie zawiesiły bezpośrednią wymianę dolara na złoto i dokonały przejścia na system waluty fiat. Ostatnią walutą, która miała parytet standard złota był frank szwajcarski. Kurs złota ustalany jest w Londynie przez przedstawicieli pięciu firm zajmujących się jego handlem. Ponadto złoto jest stale sprzedawane na całym świecie w oparciu o wewnętrzną cenę spot, pochodzącą z pozagiełdowych rynków złota na całym świecie.

Złote monety

Szlachetne kruszce takie jak srebro i złoto posiadają wartość samą w sobie i przez to od 4000 lat są prawdziwym pieniądzem. Metale szlachetne pod postacią monet okolicznościowych czy biżuterii nie są dobre jako inwestycja, ponieważ zawierają dodatki innych metali i część artystyczną. Popularną jednostką wagową szlachetnych kruszców jest 1 uncja aptekarska. Lokacyjne sztabki i monety bulionowe wykonane ze ze srebra i złota to najkorzystniejsze rozwiązanie dla inwestujących w szlachetne kruszce.

Sztabki złota

Inwestowanie w sztabki złota i srebrne monety bulionowe jest najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem dla poszukujących alternatywnych lokat w szlachetne metale. Pod inwestycje należy kupować tylko i wyłącznie monety bulionowe i sztabki lokacyjne zrobione z metali szlachetnych. Wartość sztabek i monet lokacyjnych jest uzależniona od aktualnej ceny giełdowej metali szlachetnych. Istotnymi czynnikami przy kupowaniu srebra i złota inwestycyjnego jest bezpieczeństwo transakcji oraz jego cena i czas dostawy.

    Więcej