UKRYTE SEKRETY PIENIĄDZA (2)

Rządy mają swoje prasy drukarskie, przy użyciu których drukują papierowe pieniądze. Dają im rządowe oznaczenia, co czyni walutę oficjalną. To bezwartościowy papier, ale kiedy Ben Bernanke daje mu specjalny podpis, podczas spotkania ich kultu, na spotkaniu Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku, nagle staje się on walutą. Jeśli przyjrzysz się co się naprawdę dzieje, to jest to szwindel, wykorzystujący zaufanie.

Cóż, Federalna Rezerwa jest bardzo otwarta, na temat tego, co robi. Jeśli przeczyta się ich stronę, piszą tam, że jest to gra zaufania. Powiedzą ci, że ich pieniądze nie mają żadnej wewnętrznej wartości. Powiedzą ci, że drukują je nie popierając je absolutnie niczym. Mówią otwarcie o tych wszystkich faktach. Ale jeśli powiesz komuś z ogółu, że są one tworzone "z powietrza", że nie ma żadnego poparcia, są one całkowicie bezwartościowe, są warte tyle co pieniądze do gry Monopol, popatrzą na ciebie jak na wariata. Czy jest jakikolwiek przykład w całej historii waluty fiducjarnej, kawałka papieru, który nie był niczym poparty, który przetrwał? Krótka odpowiedź - nie. Długa odpowiedź - nie. A oto dlaczego. Kiedy Addison Wiggin przejął The Daily Reckoning, dodali gazu. Bill Bonner nakazał mu skatalogować wszystkie waluty fiducjarne i co się stało z każdą z nich. Addison pełen wigoru rozpoczął pracę. W krótkim okresie czasu zabrał się za katalogowanie ich według alfabetu. Wszystkie waluty fiducjarne zaczynające się od litery A były sprawdzone. I każda z nich straciła na wartości do zera. Był w połowie litery B i wszystkie waluty fiducjarne zaczynające się na tę literę, a było ich około 600, w małym fragmencie alfabetu. I każda z tych walut ostatecznie była warta zero. - Każda z nich? 600 walut fiducjarnych zaczynających się od litery A i połowa z tych zaczynających się na literę B, a było ich 600. Nawet jedna nie była nigdy tego bliska. I Ty myślisz że akurat ta, Amerykański Dolar będzie pierwszą w historii po tym wszystkim co zaszło? Nie sądzę... Nie.

Żadna waluta fiducjarna nigdy jeszcze nie przetrwała. Żadna. Jeśli już mówimy o pieniądzu - istnieje dobrze rozpowszechniona definicja tego, czym jest pieniądz. Pytanie pojawia się wtedy gdy porównujesz tę definicję do tego co ludzie nazywają pieniędzmi. Zatem czy pasują one do tej definicji? Spójrzmy zatem na dolara dla przykładu. Jak dobrze sprawuje on swoje funkcje? Czy przechowuje wartość? Dolar stracił 95 procent swojej siły nabywczej, od czasu utworzenia Federalnej Rezerwy w 1913 roku. Więc jest niezbyt dobry, jako środek przechowywania wartości. Jedną z rzeczy jakie robię, żeby uzyskać uwagę publiczności, to pokazuje slajd i na tym slajdzie są obrazki. Jeden to kupka pieniędzy do gry w Monopol. Druga jest kupką banknotów Federalnej Rezerwy. To, co Amerykanie nazywają papierowymi pieniędzmi. Trzeci obrazek, to czyste złoto, "Orzeł Amerykański", moneta o wadze 1 uncji. A tytuł tego slajdu to "które z tych nie pasują do pozostałych?" Jeśli znasz program Ulica Sezamkowa lub jeśli masz dzieci, które go oglądają, to jest to jedna z ich ulubionych zabaw w Ulicy Sezamkowej. I jest to swojego rodzaju testem na IQ u pięciolatków. Mają za zadanie spojrzeć na trzy rzeczy oraz ich cechy i odnaleźć tę, która nie jest jak pozostałe. A więc pokazałem ten slajd profesorom uniwersyteckim Ivy League i pokazałem go dzieciom. Wiecie, rezultaty jakie uzyskałem u moich siostrzenic i siostrzeńców i tak dalej. Więc kiedy profesorowie popatrzyli na nie, powiedzieli, że dolar nie jest jak dwie pozostałe, ponieważ złoto nie odgrywa żadnej roli jako pieniądz, a pieniądze do gry w Monopol to zwykłe śmieci, a z kolei dolar amerykański jest dobrym środkiem przechowywania wartości. A więc nie jest taki jak dwa pozostałe. Ale dzieci patrzą na to samo i mówią, że złota moneta nie jest jak pozostałe, ponieważ dwa pozostałe rysunki obrazują po prostu stosiki papieru, a złota moneta wyraźnie ma inną formę. A więc moje pytanie do publiczności jest takie, kto jest mądrzejszy? Pięciolatki czy profesorowie Ivy League?

Przed Pierwszą Wojną Światową, każdy banknot wyemitowany przez skarb państwa obwieszczał, że zostało zdeponowane w skarbcu Stanów Zjednoczonych 20 dolarów w formie złotej monety, płatnej na żądanie posiadacza banknotu. Pieniądze znajdowały się w skarbcu. Waluta jedynie była papierem, który był kwitem. Jedynie KWITEM na pieniądze. Tak samo gdy oddajesz swoją koszulę do pralni, dają Ci kwit za tę koszulę. Wartość jest w koszuli zostawionej w pralni, a nie kawałku papieru która obwieszcza, że jesteś właścicielem tej koszuli. Więc nasza waluta - Dolar Amerykański, była kwitem na pieniądze. Następny ukryty sekret to różnica pomiędzy walutą a pieniądzem. Pieniądze muszą być środkiem przechowania wartości i zachowywać swoją siłę nabywczą przez długi czas. Gdy będziesz poznawał ten cykl, dowiesz się, że waluty narodowe są narzędziem używanym przez rządy oraz sektor finansowy aby wysysać twój czas i twoją wolność, przez kradzież twojej siły nabywczej. A więc zamiast przechowywać Twoją ekonomiczną energię, waluty "przeciekają".

A teraz porównaj to do złota i srebra które używali Egipcjanie. Jak już mówiłem, to jeszcze nie były pieniądze, bo nie były one zamienne. Ale byli na właściwym tropie, jako że złoto i srebro udowodniły przez tysiące lat do bycia ostateczną formą środka przechowywania wartości. Złoto formuje się jedynie kiedy dochodzi do eksplozji gwiazdy, supernowej. I pozostaje na zawsze. To jedna z cech które czyni z niego ostateczną formę pieniędzy. Ludzie są zdziwieni, że po 5000 latach piramidy nadal są z nami. Ale co mnie zdumiewa jeszcze bardziej, to że waluta którą ci ludzie się posługiwali, złoto i srebro, którego używali każdego dnia, dziś nadal jest z nami. Może zostało przetopione, na nowo uformowane i teraz jest w jakiejś monecie, sztabce albo biżuterii. Ale nadal jest z nami dzisiaj i nadal coś kupuje. Tak, to ostateczna forma pieniędzy, bo nie ma nic co by znajdowało się chociaż w tej samej lidze. Jest podzielne. Jest wieczyste. Jest środkiem przechowania wartości. Jest jednostką rozliczeniową. Ma wszystko czego możesz chcieć od pieniędzy, ale nie znika i jego ilość nie może być łatwo zwiększona. To jest to co czyni złoto najpiękniejszą forma pieniądza ze wszystkich.

Ukryte sekrety pieniądza (3)

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty