ZŁOTO JAKO PIENIĄDZ

Powodem dla którego złoto i srebro jest najbardziej optymalnym pieniądzem ludzkości są ich właściwości. To łatwy środek wymiany, gdyż srebro i złoto przechowuje w sobie wielką wartość zajmując przy tym bardzo mało miejsca. Jako jednostka rozliczeniowa jest również wyśmienita, gdyż czyste złoto lub srebro ma taką samą wartość we wszystkich zakątkach świata. Uncja złota jest wymienna na tyle samo towarów w Egipcie, jak i również w Polsce, Chinach lub USA. Jest trwałe - używamy dziś tego samego kruszcu, którego używano 5 tysiącleci temu. Nie ulega korozji ani rdzy, oraz jest podzielne - możesz otrzymać z niego resztę.

Oczywiście możesz użyć innych surowców jako pieniądza, np. beczki z ropą. Chodzi o to, że ciężko byłoby chodzić na zakupy z 50 litrowym pojemnikiem z paliwem na Twoich plecach.

Złoto i srebro ma taką samą siłę nabywczą, gdziekolwiek nie znajdowałbyś się na świecie. Ilość złota i srebra w naturze jest ograniczona, co oznacza, że rząd nie jest w stanie ich dodrukować. Dlatego cały czas utrzymują swoją siłę nabywczą (już 5000 lat!).

Po ostatnich spadkach cen złota część "inwestorów" zwątpiła w taką walutę. Jak to, złoto spada a dolar idzie w górę? Co to za słaba waluta? Nie wszyscy zapewne wiedzą, że na rynku było sporo "papierowego złota" (certyfikaty). Trzeba być ignorantem, aby w dzisiejszych czasach trzymać pokwitowania na złoto zamiast złota fizycznego. To wyprzedaż "papierowego złota" spowodowała spadki cen. Kto ma złoto fizyczne może spać spokojnie.

Upadające waluty papierowe >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty