UPADAJĄCE WALUTY PAPIEROWE

Było setki tysięcy papierowych walut na całym świecie. Wszystkie upadły. Jeżeli waluta nie jest podparta złotem lub srebrem - to świetny scenariusz na pewną porażkę. Rząd może drukować pieniądze, ma do tego sporo drukarni i papieru. Następnie może oznaczyć te papierki rządowymi oznakowaniami, co automatycznie czyni z tych papierków oficjalną walutę. Wcześniej to był bezwartościowy papier, lecz kiedy Ben Burnake (szef FED, banku centralnego USA) przypieczętuje na niej specjalny znaczek, nagle to przeistacza się w środek płatniczy.

Bank Rezerw Federalnych jest bardzo szczery, podczas rozmów dotyczących ich działalności. Jeśli zapoznasz się ze stroną FED'u dowiesz się, że chodzi o grę zaufania. Powiedzą Ci, że nie ma żadnej wewnętrznej wartości w pieniądzach (tutaj dolarach), które produkują, oraz dodadzą, że te pieniądze nie są niczym podparte (parytet złota zniósł Nixon). Dokładnie to. Lecz jeśli jednak powiesz o tym wszystkim publice, że dolary pochodzą z powietrza, że ich banknoty nie różnią się wartością od banknotów z gier Monopoly, czy Eurobiznes - wszyscy będą myśleć, że jesteś świrem.

Nasuwa się pytanie - czy jest przykład jakieś waluty w historii świata, która podparta dosłownie niczym, przetrwała? Nie ma. W Daily Reckoning (strona o ekonomii) zrobiono badanie - zlecono zrobienie katalogu wszystkich walut świata wraz z odpowiedzią co się z nimi stało. Zajęto się tym bardzo szybko, gdyż sam temat był gorący. Przefiltrowano wszystkie waluty nazywające się na literę "A" - żadna nie przetrwała dłuższego czasu, byli już w połowie walut na literę "B" - tak samo, obecnie warte zero, a wszystkich było tylko 600 (litera A i pół B!). I myślisz, że dolar, funt, złoty, czy frank to zmieni? Oczywiście, że nie - są skazane na wyłączenie ich z obiegu, ponieważ prawdziwy pieniądz przechowuje w sobie wartość.

Prawdziwy pieniądz >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty