HISTORIA OSTATNICH 150 LAT - cz. 2

Później w 1936 roku Hitler zaczął machać szabelką, wciela Austrię do Rzeszy w 1938 roku, "odwiedza" Polskę 1 września 1939 roku. Japończycy uderzyli dopiero na Pearl Harbor w 1941 roku, więc przez te parę lat za nim USA fizycznie włączyło się do wojny, nadal prowadziło z Europą wymianę "żywność i leki za złoto". Stąd wzieło się amerykańskie powiedzienie - wojna jest dobra dla ekonomii, dopóki bezpośrednio się w niej nie znajdujesz.

W 1943 roku PKB Stanów wynosiło 142 miliardy, przed agresją na Polskę - 71 miliardów. POD KONIEC II WOJNY, USA POSIADAŁO 2/3 WYDOBYTEGO ZŁOTA KULI ZIEMSKIEJ (znajdującego się w banku centralnym). Reszta świata musiała się podzielić 1/3 (bez Europy, która na tamten czas była całkowicie ze złota spłukana), więc pewne już było że ówczesny system monetarny był u kresu załamania. Jankesi zdecydowali się udzielić ogromnych pożyczek dla Europejczyków, więc stary kontynent został zalany dolarami. Przywódcy państw z prawie całego świata, spotkali się w mieście Bretton Woods w 1944 roku i wymyślili nowy system monetarny, nazwany na cześć tej miejscowości. System zakładał, że wszystkie waluty świata (z kilkoma wyjątkami), będą oparte o dolar amerykański, a ten będzie oparty na złocie (35$ = 1 uncja). To dało olbrzymie zaufanie do tych wszystkich walut, stabilizację gospodarczą świata, oraz powiązanie ze sobą prawie wszystkich światowych walut. Nie było czegoś takiego jak dzisiejszy Forex (giełda walut), pozwoliło to stworzyć ogólnoświatowy rynek Byka (długotrwały wzrost kursu).

Następuje standard dolara, zaczęto go drukować w ogromnych ilościach, robi się ogromny deficyt przez wcześniejszą wojnę w Korei, potem Wietnam i inne miejsca gdzie Jankesi zaczeli wojować, rozciągnięta zostaje podaż waluty dolara, gwałtownie zwiększa się ilość USD w obiegu i dolar jest eksportowany po całym świecie. Europejczycy zaczynają wiedzieć co się święci, jako pierwszy w tej sprawie zajmuje oficjalne stanowisko Charles DeGaulle (przywódca Francji). Zdaje sobie sprawę, że USA nie ma tyle złota ile jej waluty jest w obiegu. Kwituje to słowami:

"Fakt, że tyle krajów, akceptuje zasadę, że dolary są tak dobre jak złoto, prowadzi Amerykę do ogromnego długu, a wraz ze Stanami inne kraje. Bo to co USA jest winne innym krajom, jest płacone w dolarach, które jako jedyni mogą drukować bez limitów. Uważamy, że to konieczne, aby międzynarodowy handel, był oparty, jak to był przed wielkimi nieszczęściami świata (I i II wojna), na bezdyskusyjnej bazie monetarnej, którą jest złoto".~ Charles De Gaulle

Historia ostatnich 150 lat - część 3 >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty