SIEDEM ETAPÓW IMPERIUM

Czas istnienia imperium, to długotrwały cykl, powtarzający się po dziś dzień. W zasadzie jest to społeczne wahadło, które huśta się pomiędzy pieniądzem jakościowym, a walutą ilościową, aż z powrotem trafi do pieniądza jakościowego. Zawsze odbywa się to w 7 etapach, zawsze kończy się na złocie i srebrze, które wypychają z obiegu wyzutą z wartości i sensu walutę. I wygląda to tak:

Etap I
Kraj zaczyna z dobrymi pieniędzmi, czyli złotem lub srebrem, albo walutą podpartą tymi kruszcami.
Etap II
W miarę jak kraj rozwija się ekonomicznie i społecznie zaczyna potrzebować więcej obciążeń ekoomicznych, warstwa po warstwie, aby zaspokoić publiczną infrastrukturę.
Etap III
W momencie gdy rośnie jego ekonomiczna zamożność, do góry idzie też wpływ polityczny, co zwiększa nakłady na pokrycie kosztów utrzymania ogromnej armii.
Etap IV
W końcu wojsko zostaje użyte i wydatki na nie potęgują się.
Etap V
Aby zorganizować i zapłacić za wojnę, trzeba okraść cywilów, poprzez umniejszanie wartości metalom szlachetnym lub zastępowaniu ich walutą, która może być drukowana/generowana bez żadnego pokrycia, ile dusza zapragnie.
Etap VI
Utrata siły nabywczej waluty (inflacja), poprzez rozciągnięcie podaży pieniądza - zjawisko odczuwalne w kieszeniach populacji, oraz zauważalne na finansowych rynkach, a co za tym idzie utrata zaufania co do waluty.
Etap VII
Masowe zakupy metali szlachetnych za bezwartościową walutę, oraz nabycie innych namacalnych aktywów. Waluta upada, a ceny złota i srebra rosną ponieważ stanowią niepodważalny, uniwersalny zammienik na ogromne ilości waluty, która została stworzona. Proces ten odpowiada za ogromny transfer bogactwa dla tych, którzy byli na tyle dalekowzroczni, aby zauważyć ten trend powtarzający się już od 5 tysięcy lat i zadbali o to aby posiadać prawdziwe pieniądze (złoto i srebro).

Nasz system finansowy >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty