PODSUMOWANIE 7 ETAPÓW

7 etapów imperium (w skrócie)

1. Zaczynamy z solidnymi pieniędzmi.
2. Rozwijamy nasz kraj ulepszając infrastrukturę i przeznaczając pieniądze na programy socjalne.
3. Tworzymy poteżne wojsko.
4. Używamy tego wojska atakując inne kraje.
5. Poprzez wojnę zaczynamy rozcieńczać nasz pieniądz, gdyż koszta zaczynają nas zjadać.
6. Ludność cywilna traci wiarę w rozcieńczoną walutę. Są wściekli, że ich oszczędności w niej tracą siłę nabywczą.
7. Kryzys waluty, złoto staje się ponownie miarą wartości i uniwersalnym pieniądzem.

Obecnie jesteśmy na końcu 6 etapu, powoli zaczynając etap 7. Złoto zaczęło iść gwałtownie w górę od 2001 roku. Wtedy uncja kosztowała 250$. Dziś już kilka razy więc, lecz nadal jesteśmy w bardzo wczesnej fazie tego procesu.

Największym problemem ludzkości jest to, że oni po prostu nie rozumieją ważności i istoty złota. Od ponad 40 lat żadna waluta na świecie nie ma w nim oparcia, co oznacza, że obecne pokolenia nie są przekonane co do jego wewnętrznej, niepodważalnej wartości. Złoto to limit, który jeżeli jest przestrzegany zmusza społeczeństwo do rozwoju gospodarczego - jeżeli nie, prowadzi ono do rozsypania się systemu.

Teraz już wiemy, że prawdziwe pieniądze narodziły się w 603 roku p.n.e. Wtedy stały się jednakowe i wymienialne. To właśnie solidny pieniądz uczynił z Aten wiodące społeczeństwo tamtych czasów. Lecz rozpuszczanie złota z miedzią (na dzisiejsze czasy: drukowanie pieniędzy) spowodował ogromne deficyty budżetowe i spowodował ich upadek. Czynnikami pomocnymi upadkowi Aten była również równolegle prowadzona wojna, oraz ciągłe ulepszanie infrastruktury nie dające gospodarce ochłonąć. Do końca XIX wieku do dnia dzisiejszego rozpuściliśmy nasze waluty w morzu inflacji tak bardzo, że nawet dwa pokolenia uczonych nie jest w stanie do końca zrozumieć fenomenu złota. Prawo Greshama mówi: Zły pieniądz, wypiera dobry pieniądz. W historii XIX, XX i XXI wieku nowy system monetarny pojawia się regularnie co 40 lat (plus-minus). Od zniesienia parytetu złota minęły 42 lata. Jesteśmy u końca 6 - początku 7 (ostatniego) etapu powstawania i upadania imperiów.

Więcej o złocie >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty