UKRYTE SEKRETY PIENIĄDZA (1)

Twoimi prawdziwymi bogactwami są twój czas i twoja wolność. Pieniądz jest zaledwie narzędziem służącym do wymiany twojego czasu na czas innych osób. Jest "pojemnikiem" służącym do przechowywania twojej ekonomicznej energii do momentu, aż jesteś gotowy jej użyć. Niestety cały świat odwrócił się od prawdziwego pieniądza i został oszukany, aby zamiast niego, używał waluty, podstępnego "oszusta", który potajemnie podkrada twoje dwa najważniejsze aktywa, twój czas i twoją wolność. Witaj, w króliczej norze.

Wkraczamy w okres kryzysu finansowego, największego w historii planety. Transfer siły nabywczej, do którego dojdzie podczas tej dekady, będzie największym transferem w ludzkiej historii. Bogactwo nigdy nie jest niszczone, jest ono zaledwie przekazywane. A to oznacza, że po przeciwnej stronie każdego kryzysu jest okazja. Wspaniałą wiadomością, jest to, że jedyne co musisz zrobić, aby zmienić ten kryzys w swoją wielką okazję to do-edukować samego siebie. Uważam, że najlepszą inwestycją, jaką możesz zrobić w swoim życiu, jest twoja własna edukacja. Edukacja na temat historii pieniądza i finansów. Edukacja na temat tego, jak działa światowa gospodarka. Edukacja na temat tego, jak ci "kolesie", bankierzy centralni czy giełda, mogą cię okradać i oszukiwać. Jeśli zrozumiesz się co się dzieje i dowiesz się jak działa świat finansów, możesz umiejscowić siebie po właściwej stronie transferu bogactwa. Winston Churchill kiedyś powiedział, że im dalej spoglądasz w przeszłość, tym dalej jesteś w stanie spojrzeć w przyszłość. W tym programie chodzi o to, aby stworzyć sobie swoją własną kryształową kulę. By być w stanie zajrzeć w przyszłość, By być w stanie zamienić ten kryzys, największy kryzys w historii świata, w twoją wielką okazję.

Ukryte sekrety pieniądza. Niektóre z nich są "ukryte" na widoku. Są tuż przed naszymi oczami. To jak działa system monetarny, nie jest wcale ukryte przed nami. Jest to łatwo dostępna wiedza, ale jest ona złożona i trudno zrozumieć w jaki dokładnie sposób funkcjonuje ten system. Ciężko uwierzyć ludziom, że możemy żyć w takim przekręcie. Inne z kolei są celowo ukrywane, ale prawda powoli wychodzi na jaw. Jak na przykład fakt, że Federalna Rezerwa jest prywatną korporacją i wcale nie jest częścią rządu amerykańskiego. Ale kiedy zacząłem zgłębiać ten temat, zdałem sobie sprawę, że nie było żadnego miejsca w które mógłbym skierować ludzi, aby mogli tę wiedzę znaleźć zgromadzoną w jednym miejscu. Więc po prostu zdecydowałem się napisać swoją własną książkę na ten temat i skonsolidować historię monetarną, ekonomię, rynki, podstawy złota i srebra. Jest dużo dymu i luster w ekonomii, a ja staram się nieco tę sprawę ludziom rozjaśnić.

Witajcie w Egipcie. To jest miejsce w którym wszystko się zaczęło. Około 5000 lat temu Egipcjanie zaczęli używać złota i srebra jako swojej głównej formy waluty. Ale to jeszcze nie były pieniądze. Kawałki złota i srebra, których używali, były różnej masy, różnych rozmiarów i stopni czystości. Ale nadal nie były jeszcze wymienne, gdzie każda jednostka jest niemal dokładnie taka sama. To oznaczało, że nic jeszcze nie miało ceny. Nie można było niczego wycenić w monetach, bo te jeszcze nie istniały. Handel był dosyć trudny. To była nadal "zgadywanka" jeśli chodzi o wymianę wartości.

Jednym z głównych powodów tego, że dziś znajdujemy się w tak wielkim finansowym bałaganie jest fakt, że ludzie nie rozumieją jaka jest różnica, pomiędzy walutą a pieniądzem. Waluta to środek płatniczy, jednostka rozliczeniowa. Jest przenośna, wytrzymała, podzielna i ma cechę, którą nazywamy zamiennością. Zamienność oznacza, że każda jednostka waluty jest taka sama. Dolar w mojej kieszeni kupi tyle samo, co dolar w twojej kieszeni.

Pieniądz ma wszystkie te cechy, a dodatkowo jest środkiem przechowywania wartości przez dłuższy czas. Nawet finansowi planiści, bankierzy, twój księgowy, nie rozumieją różnicy pomiędzy walutą a pieniądzem. Waluta w twojej kieszeni jest środkiem płatniczym. Jest jednostką rozrachunkową, ponieważ ma na sobie liczby. W pewien sposób jest ona wytrzymała, jest przenośna, jest podzielna, ponieważ możesz wydać z niej resztę i jest zamienna. Dolar w mojej kieszeni kupuje tyle samo co dolar w twojej kieszeni. Ale rządy mogą drukować coraz więcej walut i coraz bardziej rozcieńczać wartość waluty w obiegu, a to w sposób ciągły przekazuje bogactwo z twojej kieszeni, z twojego konta bankowego do rządu i do systemu bankowego.

Powodem dla którego złoto i srebro są optymalną formą pieniądza, są ich właściwości. Są one łatwym środkiem wymiany, ponieważ złoto i srebro skupiają dużą wartość w bardzo małym obszarze. Są one jednostką rozliczeniową. Czyste złoto ma taką samą wartość na całej planecie. A więc uncja złota powinna kupić to samo co w Egipcie, co w Chinach czy Stanach Zjednoczonych. Są one wytrzymałe. Złoto używane w czasach starożytnego Egiptu dalej jest z nami. Nie ulega korozji. Jest podzielne. Możesz wydawać resztę przy ich użyciu. Jest bardzo przenośne. Można by użyć na przykład czegoś w rodzaju ropy jako pieniądza. Ale niestety nie mógłbyś dźwigać ze sobą beczki ropy. Jest zamienne. Czyste srebro jest takie samo wszędzie na ziemi. Jego ilość jest ograniczona. To jest właśnie powód dla którego utrzymuje ono swoją siłę nabywczą. Rządy nie mogą go drukować. Podczas ostatnich 5000 lat, tylko złoto i srebro zachowały swoją siłę nabywczą. Było setki tysięcy walut fiducjarnych. Wszystkie waluty, które nie były poparte złotem czy srebrem, straciły na wartości aż do zera. To stu procentowa szansa porażki. Dlatego waluty fiducjarne istnieją tylko przez dyktat albo w formie dekretu rządu.

Ukryte sekrety pieniądza (2)

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty