UPADEK PIERWSZEGO IMPERIUM

Ateńczycy zaczeli na potęgę "rozcieńczać" złote monety podczas wojny ze Spartą. Mieli też te wspaniałe budynki użyteczności publicznej, które również kosztowały niemałe pieniądze i kończyli budowę świątyni Ateny Nike podczas 6 letniego rozejmu ze Spartą. Niezaprzestali więc budowania swoich dzieł architektonicznych, aby pozwolić swojej ekonomii ochłonąć po kosztownej wojnie.

W czasie kiedy zdewaulowali swoją walutę, ludzie początkowo przyjmowali "nieczyste" złoto, dopóki nie było jego za dużo i nie zaczęło działać prawo Greshama (Zły pieniądz wypiera dobry pieniądz). Po pewnym czasie spowodowało to tendencję u ówczesnych ludzi, aby ukrywać to co jest rzadkie i cenne (prawdziwe złoto), a wydawać to co przeciętne, automatycznie wrzucając to do obiegu.

Tym sposobem całe złoto i srebro zniknęło z obiegu, stawało się coraz bardziej niedostępne, gdyż ludzie zaczeli używać miedzianych krążków, które były bezwartościowe. Nagle nastał czas, że trzeba było sporo takich "miedziaków" za jedną, prawdziwą, złotą monetę, czyli monetę jeszcze nie tak dawno używaną na co dzień.

Wtedy poraz pierwszy złoto i srebro zaczęło mieć określoną cenę. Przed tym wszystko było tylko ważone. Najważniejszym czynnikiem, który doprowadził Ateny do upadku był koszt wojny, ekspansja imperium i zdewaluowanie ich waluty, którą pierwotnie było złoto i srebo - teraz, rozpuszczane wraz z miedzią (w coraz mniejszych proporcjach złota) w celach zwiększenia ich ilości w obiegu, dopóki nie stały się one tylko miedzianymi krążkami. To była pierwsza hiperinflacja na świecie, która tak osłabiła Ateny, że w 404 roku p.n.e. poddały się Sparcie.

Historia się powtarza >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty