WALUTA KONTRA PIENIĄDZ

Niektóre z wielkich tajemnic pieniędzy, są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy ją tylko wyciągnąć, tzn. zadać sobie trudu poznać historię pieniądza. Sposób w jaki działa dzisiejszy system monetarny nie jest tak naprawdę przed nami ukryty. Jest jawny, ale jego skomplikowana natura, przeszkadza ludziom w rozumieniu jak to działa. Ciężko jest im sobie wyobraźić w jakiej iluzji i mistyfikacji żyją.

Inne sekrety póki co nadal są sekretami, lecz powoli zaczynają wychodzić na światło dzienne. Dla przykładu Amerykański Bank Centralny, czyli FED tak naprawdę nie jest "amerykański". Jest to prywatna korporacja, NIE należącą do rządu USA. W ekonomii jest mnóstwo takich niedociągniętych i niewyjaśnionych faktów - czas je teraz wyjawić.

Zacznijmy od historii. Pieniądze narodziły się w Egipcie. Około 5 tysięcy lat temu, Egipcjanie zaczeli używać złota i srebra jako pewnej formy waluty. Lecz te metale szlachetne nie były jeszcze w 100% pieniędzmi. Problemem wtedy był różnorodny kształt, waga oraz czystość kawałków złota i srebra. Nie było to więc "jednakowo wymienne", gdzie jedna jednostka była taka sama jak druga jednostka. Oznaczało to, że nic jeszcze wtedy nie miało oficjalnej ceny. Nie można było ustalić ceny, gdyż nie bito jeszcze monet. Handel był ciężkim rzemiosłem. To była jedna, wielka zgadywanka jeśli chodziło o wymianę wartości danego przedmiotu.

Jak widać była to pierwsza, niedoskonała jeszcze namiastka prawdziwego pieniądza. Już starożytni Egipcjanie zauważyli, że złota i srebra nie da się ot tak wykreować z powietrza, jak robią to dzisiaj rządy i banki, bo jest go po prostu ograniczona ilość.

Finansowy bajzel >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty