NOWY SYSTEM MONETARNY

Świat już wkrótce prawdopodobnie będzie musiał zaistnieć nowy system monetarny, ponieważ już w tej dekadzie będziemy świadkami ogromnego, deflacyjnego krachu. Wtedy ludzie stracą zaufanie do waluty i w takich sytuacjach historia zawsze pokazuje (już od 5 tysięcy lat) powrót społeczeństwa do złota i srebra. Wstępujemy w fazę największego kryzysu finansowego w dziejach ludzkości. Transfer dóbr i bogactwa na taką wielką skalę, jeszcze nigdy i nigdzie na świecie się nie wydarzył. Jak wiadomo bogactwo nie może zostać zniszczone - może tylko zmienić właściciela. Dlatego też kryzys finansowy zawsze wiąże się z wielkimi możliwościami, a ten obecny jest bezwątpienia najbardziej rozległy.

Historia monetarna świata na którym obecnie żyjemy ciągle się powtarza. Od początków cywilizacji do dnia dzisiejszego. Istnieje pewien wzór, który w bardzo prosty sposób wyjaśnia nam etapy powstania i upadania imperiów gospodarczych. Złoto i srebro było przeważającym środkiem płatniczym jakieś 5 tysięcy lat temu.

Poraz pierwszy w tym charakterze pojawiło się w Egipcie. Lecz tak naprawdę pieniądzem jaki znamy dziś stało się gdzieś pomiędzy 680 a 630 rokiem przed naszą erą. Wtedy właśnie powstały pierwsze monety o takiej samej wadze, bitę w Lydii (tereny dzisiejszej Turcji zachodniej). Każda z tych monet miała taki sam kształt i wagę. To czyniło je wymiennymi i jednakowymi. W tym przypadku stały się one bardzo użyteczne jako jednostki rozliczeniowe. Można było wycenić produkt lub usługę na ilość tych monet. Działało to wszędzie i u każdego. I tego typu działania zrodziły demokratyczny prototyp społeczeństwa, pierwszą wolnorynkową, cywilizowaną społeczność, kolebkę cywilizacji całego świata - Ateny. Nagle pieniądze znalazły swój naturalny, pierwotny dom - wolny rynek.

System ateński >>

monety bulionowe
złoto lokacyjne
monety prezentowe
złote numizmaty